Warszawa: Gniazdo sokoła na Pałacu Kultury (nieaktywna)

Gniazdo sokoła na Pałacu Kultury (nieaktywna)

Warszawa gniazdo sokoła na Pałacu Kultury

Zobacz obrazy z 16 kamerZobacz obraz online z kamery

Gniazdo sokoła na Pałacu Kultury

Nie każdy wie, że w samym centrum Warszawy, a dokładniej na 45 piętrze Pałacu Kultury i Nauki znajduje się gniazdo sokoła wędrownego. Jest to jeden z najrzadszych gatunków ptaków występujących w Polsce, jeszcze na początku XX wieku przedstawicieli gatunku można było spotkać na terenie całego kraju. Niestety w 1950 roku nastąpił drastyczny spadek liczebności populacji z powodu zatrucia środowiska.

Historia gniazda ma swój początek w 1998 roku, kiedy to para sokołów znalazła sobie miejsce na 45 piętrze Pałacu Kultury. Wprowadziły się przez otwarte okienko i zniosły tam jajo, które nie było zalężone. Już wtedy podjęto pierwsze próby przygotowania gniazda, które bardzo szybko się powiodły. W 2000 roku z gniazda wyleciały trzy młode sokoły. Do 2011 roku w gnieździe wykluło się aż 20 młodych. W międzyczasie para sokołów wychowała też sześć podłożonych przez opiekunów piskląt.

2015.01.25 - Przykładowy obraz z kamery z gniazda sokoła w Warszawie

Obraz z kamery nadawany jest na żywo, przy odrobinie szczęścia możliwe, że uda się wam zobaczyć sokoły, które powoli stają się wizytówką dzikiej i nieznanej Warszawy.

2015.02.01 - Widok z gniazda sokoła

Warszawa widok z gniazda sokoła