Warszawa: Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta

Widok z kamery na Rynek Starego Miasta Warszawie

Pałac Kultury i NaukiStrona główna

Kamera na Rynku Starego Miasta w Warszawie

Chyba każdy turysta odwiedzający Warszawę swoje pierwsze kroki kieruje w stronę historycznego centrum i najstarszej części miasta, która jednocześnie jest salonem kulturalnym stolicy, wybudowane w XIII wieku na skarpie, nad brzegiem dopływu Wisły - Stare Miasto.

Kiedy Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy w 1596 roku rozpoczął się rozkwit miasta. W krótkim czasie rynek stał się znaczącym centrum handlu towarami luksusowymi, a to spowodowało również szybką rozbudowę kamienic w obrębie dzisiejszej starówki.

Rynek Starego Miasta jest jednym z najpiękniejszych zakątków Warszawy. Patrząc na powyższy obraz z kamery aż ciężko uwierzyć, że w 1944 roku podczas powstania Warszawskiego rynek został prawie doszczętnie zniszczony. Dzięki mobilizacji wielu architektów a przede wszystkim zwykłych mieszkańców Warszawy, rynek został bardzo szybko odbudowany, przy czym został zachowany jego unikalny charakter.

2015.01.29 - Przykładowy obraz z kamery rynku starego miasta w Warszawie

Rynek Starego Miasta kamera w Warszawie

Obecnie Stary Rynek jest ważnym punktem spotkań wielu Warszawiaków oraz turystów. Latem starówka pełna jest letnich ogródków restauracyjnych, a Rynek Starego Miasta staje się sceną festiwali kulturalnych.

Do najważniejszych zabytków Starego Miasta należy: najstarszy pomnik króla Zygmunta III Wazy, który znajduje się na placu zamkowym, dawna rezydencja książąt mazowieckich czyli Zamek Królewski oraz Katedra św. Jana z przełomu XIII i XIV wieku oraz pomnik Syrenki. Warto również przejść się Szlakiem Kulturalnych Piwnic Starego Miasta, które należą do najlepiej zachowanych fragmentów Starego Miasta.

2015.02.01 - Warszawski rynek w słońcu

Rynek Starego Miasta zimą z kamery

Obraz z kamery pochodzi ze strony stereomania.pl