Warszawa: Aleje Jerozolimskie przy Chałubińskiego (nieaktywna)

Aleje Jerozolimskie przy Chałubińskiego (nieaktywna)

Obraz z kamery online z Alei Jerozolimskich przy Chałubińskiego w Warszawie

Zobacz obrazy z 16 kamer

Kamera online na Alejach Jerozolimskich przy Chałubińskiego w Warszawie

Kamera została zamontowana przy skrzyżowaniu alei Jerozolimskich z ulicą Tytusa Chałubińskiego, a jej szklane oko skierowane zostało na wschód, w kierunku alei Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego. Widoczne skrzyżowanie na powyższych zdjęciach usytuowane jest w samym, ścisłym centrum Warszawy, tuż przy Dworcu Centralnym i Pałacu Kultury i Nauki.

Ciekawym zabytkiem Warszawy jest Archikatedra pod wezwaniem św. Jana, znajdująca się przy ulicy Świętojańskiej, która wiedzie z Rynku na Plac Zamkowy. Początki tej monumentalnej budowli sięgają XIV wieku. Wówczas powstał tutaj dość skromny kościół farny, który z biegiem czasu był rozbudowywany i zyskiwał na znaczeniu. Z biegiem lat stał się kolegiatą, katedrą, a następnie archikatedrą.

Budowla, jak wiele zabytków w Warszawie, niestety nie przetrwała natarć hitlerowców podczas II wojny światowej. Została całkowicie zniszczona. Odbudowana została w latach 1947-1954, a obecnie fasada skomponowana jest w stylu ceglanego gotyku mazowieckiego.

Wnętrze świątyni jest również godne szczególnej uwagi. Znajduje się tutaj piękna ambona, stalle będące rekonstrukcją zniszczonych, barokowych stalli z fundacji króla Jana III oraz ołtarz główny, tron biskupi, a także witraże. Niezwykle cenna jest chrzcielnica wykonana z czarnego marmuru oraz epitafia i nagrobki z XVI i XVII wieku. W podziemiach z XIV-XX wieku, które udostępnione zostały do zwiedzania, znajdują się krypty m.in.: prezydenta Gabriela Narutowicza, Ignacego Paderewskiego oraz Henryka Sienkiewicza.

Ciekawostką może być to, że od ulicy Dziekania na zewnętrznej ścianie wmurowana została gąsienica ze zdalnie kontrolowanego niemieckiego czołgu-miny „Goliat”, który atakował Stare Miasto w trakcie Powstania Warszawskiego.

Obraz udostępnia serwis zdm.waw.pl